Piyano Dersi

Date Added: September 20, 2010 04:27:29 AM
Author:
Category: Hobi ve Eğlence
 
Bir enstrüman çalmak isteyen çocuklar için piyano uygundur.

Piyanodaki klavye çalışması kolay,basit ve temeldir. Örneğin; flüt gibi nefesli enstrümanlarda doğru üfleme tekniklerinin öğrenilmesi, keman gibi telli enstürümanlarda nota aralıklarının öğrenilmesi zor olabilir,bunun için de başlangıç enstürümanı olarak piyanonun tercih edilmesi gerekir.
 
Müzik Akıllı Çocuklar Yetiştirir:Müzik öğrenimi genel olarak beynin iki lobunu birden çalıştırmaktadır.Müzik öğrenimi, içinde hem sanatı hem de matemetiği içermektedir.
 
 Piyano çalmak ince motor yeteneklerini ve el-göz koordinasyonunu geliştirir.
 
 Geliştirilmiş El-Göz Koordinasyonu:Piyano çalmak sayesinde gelişen el-göz koordinasyonu; yazı yazmada kolay öğrenme, güzel el yazısı yazma yeteneği sağlar.
 
Geliştirilmiş Konsantrasyon:Piyano çalmak sayesinde çabul odaklanmayı öğrenir.Parça çalmayı takip etmek konsantrasyon ve odaklanmayı geliştirir.Aynı zamanda okuduğu notayı doğru olarak çalmak ve doğru tempoyu bulmak dikkati arttırır.
 
Okul Başarısında Artış:Piyano çalmak çocukların okulda Fen, Matematik ve Mühendislikle ilgili konulardaki başarısını arttırır.(Early Childhood Research Quarterly 15-215-228)
 
Karakter Gelişimine Katkıda Bulunur:Piyano çalmayı öğrenen her çocuk konser piyanisti olmayabilir, ancak sanata bakış açısı gelişir ve donanımlı bir vizyona sahip olur.
 
Özgüven Kazandırır:Bütün enstrümanlar gibi, piyano çalmak kişinin özgüvenini arttırır.Piyano enstrüman çalmayı öğrenmek için doğru bir başlangıçtır.Küçük ilerlemelerle çocuğun motivasyonu artar, özgüven kazanmış olur.
 
Hafızayı Kuvvetlendirir:Piyano çalan çocukların hafızaları gelişir; kolay unutmazlar.Aileler çocuklarına piyano dersi aldırarak kendilerine en güzel hediyeyi vermiş olurlar.
 
Piyano çalan çocuklar, okulda daha başarılı olurlar, kendileriyle barışık ve özgüvenleri artmış bireyler olarak hayatta yol alırlar.