SEO ve GOOGLE SEO (Google Optimizasyonu),Arama Motorları'nda ilk Sayfa İsteği

Date Added: July 16, 2009 12:53:24 AM
Author: N.Gültekin
Category:
 
Arama Motorlarında herkes birinci sayfa birinci sıra isteyebilir ama maalesef bu aşırı rekabet dünyasında hiç ama hiç kolay değil,eften püften arama kelimelerinden söz etmiyorum burada,ciddi rekabet olan hedef arama kelimelerinden bahsediyorum, rekabetin fazla olduğu arama kelimelerinde firmalar çok ciddi mücadele veriyorlar dünyada daha üst sıralarda listelenebilmek için ve bunun için yoğun çaba gösteriliyor ve paralar harcanıyor. Bizde ise sadece bazı sektörlerdeki bir avuç firma bunun farkında. Tabi ne koyarsan çorbana o gelir kaşığına.Çorbanı pişirirken et salça yağ koymazsan, tabağına koyduğunda o pişirdiğini ,et salça yağ  ve tat bulamazsın elbet...

Arama Motorları günümüz internet dünyasının vazgeçilmezi. Hemen herşeyi arama motoruna yazarak buluyoruz,nerdeyse adresini bildiğimiz siteleri bile Google'dan buluyoruz. Google dünyada ve Türkiye'de çok kullanılıyor. Microsoft da Google Arama Motoru'na rakip olarak bir arama motoru çıkardı: Bing

Her dönemde Google'a rakip olmak üzere bir takım arama motorları piyasaya sürülüyor ancak henüz hiç biri Google arama motoru ile aşık atamadı.İşte bu nedenle tüm dünyada Google'da birinci sayfada çıkmak için bir mücade var. 

Google da olsun,diğer arama motorlarında olsun elbette arama motorlarında hedef arama kelimesinde her web site sahibi ilk sayfada yer almak ister fakat bu hiç de kolay değil. Bazı arama kelimelerinde örneğin 250.000.000 sonuç çıkıyor,örneğin bir arama motoru yazıp arama yaptığınızda google.com.tr de 8 milyona yakın sonuç çıkıyor.
 
Örneğin bir dekorasyon kelimesinde bugünki tarihte yani temmuz 2009-13.600.000 sonuç çıkıyor ve dekorasyon konulu firmalar bu arama kelimesinde ilk 20 sonuçta hatta ilk 10 sonuçta çıkmak istiyor ve tabi bu da hiç kolay değil. 

Envaye çeşit sektör firmaları gerek Türkiye'de ve gerekse dünyada mal ve hizmet satışı yapabilmek için öncelikle hedef müşterilerine arama motorlardan ulaşmak istiyorlar ve bunun için de çok kullanılan arama motoru olan yani şu an için en fazla rövaşta olan Google da ilk sayfada olmak istiyorlar.

Tabii bu istemekle olacak bir şey değil. Arama Motorları bazı sıralama ölçütleri kullanıyorlar ve hepsi bu ölçütlerini gizliyor. 

İşte Arama Motorları'nda daha iyi sayfalarda yer almak için bir iş alanı ve bir meslek doğdu dünyada: Buna İngilizce'de Seo deniyor ve Türkçemizde ''Arama Motoru Optimizasyonu'' deniyor. Bu alanda çalışan Uzmanlara Seo Uzmanı (Arama Motoru Uzmanı-Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı,Google Uzmanı vb) denilmekte.

Arama Motorlarının sıralama ölçütleri birbirinden oldukça farklı olduğu için başka başka arama motorları için farklı  teknikler uygulanıyor.

Bu alanda; Google günümüzde en tercih edilir konumda olduğundan Google için  Seo Google  veya Google Optimizasyonu
denilen süreçler uygulanıyor.